Rámečková dekorace a elektronické zařízení v jedné a k tomu v sousední kavitě další díl, který je opatřen tzv.dead-front designem. Na Fakumě (16. až 20. října, pavilon A7, stánek 7303) společnost KraussMaffei představí, jak daleko pokročila výrobní integrace, a to na příkladu plně elektrického stroje PX 320-2000. Druhý exponát, jímž je PX 25-55 SilcoSet, ohromí technologií mikro vstřikování kapalného silikonu (LSR).
Příznivý trh pro plně elektrické stroje
„Trh pro plně elektrické stroje na vstřikování plastů se rozvíjí velmi dynamicky zejména v Evropě a ve Spojených státech. Výrobci oceňují nejen vysokou přesnost a dynamiku, ale i nízkou spotřebu energie. S novou řadou PX společnost KraussMaffei nastolila nové normy týkající se přesnosti a flexibility plně elektrických strojů na vstřikování plastů,“ řekl Dr. Hans Ulrich Golz, prezident segmentu strojů pro vstřikování plastů skupiny KraussMaffei. S novými stroji PX 320 a PX 25 společnost KraussMaffei rozšiřuje interval uzavírací síly na obou koncích a na veletrhu Fakuma představí i komplexní aplikační možnosti obou těchto strojů.
PX 320: dekorace a funkce v jednom
Pomocí stroje PX 320 můžete v jediném výrobním kroku vytvořit kompletní desetipalcový displej HMI (rozhraní člověk-stroj) s integrovanou elektronikou, černým dekorativním rámečkem a povrchovou úpravu odolnou proti poškrábání. Za tímto účelem šestiosý robot zakládá fólii IML s tištěnými vodivými spoji na straně, kde je umístěna tryska. Na straně s vyhazovačem prochází formou fólie IMD s jednoobrázkovým dekorem a přenáší svou kresbu s návrhovou vrstvou a svrchní vrstvou vytvrzenou pomocí UV záření na komponentu.
Kromě fólie IMD pro displej HMI prochází formou ještě jedna fólie, která zajišťuje nanesení dalšího dekoru v druhé dutině. To je možné díky technologii podávání fólie IMD SI DUO výrobce Leonhard Kurz, která je první svého druhu na světě a umožňuje umístit navzájem dva jednoobrázkové dekory nezávisle na sobě s přesností na setinu milimetru. Tato technologie již byla zaregistrována a stane se předmětem patentové ochrany. „Naši zákazníci již využívají výhody spojené s formami, které mají vícero dutin a umožňují zvýšit kapacitu a flexibilitu výroby,“ vysvětluje Dr. Golz. Druhý dekor, který bude představen na Fakumě, ukazuje estetiku panelové povrchové úpravy, jejíž aktivní stav se projevuje pouze podsvícením, a která ukazuje například provozní symboly.
Stejně jako u technologie IMD SI DUO je tento další proces kompletně integrovaný do velmi kompaktní výrobní buňky. UV lampy umístěné na dopravníku zajišťují vytvrzení vrstvy odolné proti poškrábání (na Fakumě bude tato funkce z bezpečnostních důvodů deaktivována). Následuje laserová stanice, kde jsou odstraněny šupinky a otřepy, a poté je odstraněn vtokový kanál a součástí je i box na odpad. Průmyslové roboty se sofistikovanými uchopovači realizují tuto funkci v minimálním prostoru. Nad uzavírací jednotkou je umístěn flow box od výrobce Max Petek Reinraumtechnik. Tím je zabezpečena bezprašná komora pro formu zabraňující proniknutí nečistot do výlisku, které by způsobily jeho nepoužitelnost.
Další výhoda nového stroje PX 320 na Fakumě je mobilita celé výrobní buňky. Celá jednotka tak může být rychle dokována k jiným strojům pomocí mechanických upevňovacích prvků. Zvyšuje se tím flexibilita výroby, neboť stroje mohou být jednoduše využívány pro komponenty s technologií IMD nebo bez ní.
Menší než kdy předtím: nový stroj PX 25
Nový přírůstek v řadě PX, stroj PX 25 s uzavírací silou pouhých 250 kN je určen pro výrobky s nízkou hmotností výlisku, například přesné součástky do hodin, převody a prvky převodovek. Aplikace, které budou představeny na Fakumě, názorně předvedou následující: těsnicí kroužek vyrobený technologií mikrovstřikování z kapalného silikonu (LSR) se složitým vybráním a hmotností pouze 0,15 g. Délka výrobního cyklu je pouhých 14 sekund. Za tímto účelem byl vytvořen nový plastifikační proces, který pracuje s tenkým 12milimetrovým šnekem a je doplněn pružinovou zpětnou klapkou. Pod uzavírací jednotkou je prostor pro potřebné podtlakové čerpadlo či podobné periferie.
Do standardního krytu stroje PX 25 se vejde celý proces, včetně vyjmutí výlisků a odkládání komponent. Tahač vtoků SPX 10 je vhodný zejména do prostor s malou výškou (jakou je například čisté prostředí), ale pomocí otočné osy najde uplatnění i pro vyjímání výlisků, a to i u aplikací s více kavitami. Divize KraussMaffei Automation také přispěla výrobou složitých přesných uchopovačů, které jsou zapotřebí pro vyjmutí drobných dílů.
V kontextu iniciativy Průmysl 4.0 návštěvníci ve stánku společnosti KraussMaffei uvidí aplikace využívající holografické čočky HoloLens, které vizualizují všechny hlavní funkce nastavení stroje a formy.
KraussMaffei na Fakumě
Pavilon A7, stánek 7303
Zdroj: KraussMaffei