Rozhovor s výkonným ředitelem společnosti KOCH-Technik Carstenem Kochem o nejnovějších poznatcích z oblasti technologie sušení, dopravy a dávkování.
Jak vnímáte současnou situaci mezi zpracovateli plastů a jaký má dopad na Vaši společnost?
„V porovnání s plným objemem zakázek z předchozích let – v důsledku pandemie a následného poklesu v automobilovém průmyslu – jsme se museli v roce 2020 smířit se ztrátami ve výši přibližně 20%. O propouštění však nikdy nebyla řeč. Jako rodinný podnik, který si velmi váží svých zaměstnanců a je finančně nezávislý, dokážeme velmi dobře přežít i poněkud obtížnější období. Zavedli jsme zkrácené pracovní úvazky tam, kde to bylo nutné, zejména v administrativě, protože výroba byla stále vytížená. Koneckonců zdravotnictví, obalový průmysl a stavebnictví pro nás byly i nadále celkem stabilní. Překvapivě jsme od konce července, kdy je obvykle poptávka velmi nízká, pocítili silný pozitivní trend a objem zakázek stále roste. Jsme rádi, že průmysl po pěti měsících nízké poptávky opět začíná investovat.“
Investují klienti do nového vybavení, nahrazují staré vybavení nebo rozšiřují stávající systémy?
„Od všeho něco. Automobilový průmysl znovu spouští jednotlivé projekty, které musely být pozastaveny. Pak jsou tu zase firmy a korporace, které automatizují stávající systém nebo nahrazují stará zařízení, protože už nejsou energeticky udržitelná. Pokud jsou k dispozici rozpočty, využijí se. Investovat má smysl, protože trh kupujících v tuto chvíli existuje.“
Co je v současné době Vaším osobním technologickým vrcholem?
„Náš nový koncept sušárny EKO-N, který jsme představili na posledním významném veletrhu – K 2019. Náš koncept sušárny jsme ještě více zdokonalili a do sériové výroby jsme šli na jaře 2020. Mezi speciální funkce patří frekvenčně řízená vývěva sušárny. Standardně jsou jimi vybaveny i naše menší sušárny s výkonem 300 m³ za hodinu. Kromě toho je ve všech velikostech sušáren standardně instalován 10,4palcový dotykový panel. V nové sušárně EKO-N jsme spojili výhody našich předchozích konceptů CKT a EKO. Výsledkem je jednoduchý a atraktivní optický design a výměník tepla pro co nejlepší přenos tepla se stal standardní konfigurací. Toto „zjednodušení“ pro nás bylo důležitým krokem. V kombinaci s naším patentovaným systémem ekologické energie lze u sušáren EKO-N ušetřit až 50 % energie. Naši zákazníci již sušárny EKO-N velmi dobře přijali a provedli měření spotřeby energie ve výrobě, která potvrdila úspory energie. V neposlední řadě úzce spolupracujeme s našimi zákazníky a pravidelně si vyměňujeme nápady, abychom také využili jejich praktické zkušenosti.“
Jaké jsou Vaše marketingové priority kromě sušáren?
„Podařilo se nám vyvinout vlastní koncept centrálního systému dopravy materiálu s permanentním vakuem, který nyní stále častěji prezentujeme našim zákazníkům. Velkou výhodou tohoto systému s permanentním vakuem oproti klasickým centrálním dopravním systémům s náběhovou fází a principem FIFO je: můžeme provozovat až osm odlučovačů granulátu najednou a dopravit tak mnohonásobně větší množství materiálu. Hodinová spotřeba se zde pohybuje v rozmezí 2 až 10 to/h. Počáteční investice může být o něco vyšší, ale z energetického hlediska má centrální vakuový systém obrovskou výhodu: Pro stejný výkon je zapotřebí podstatně méně energie. Kromě toho je maximální možný výkon mnohonásobně vyšší. U některých zákazníků, kteří si pro výrobu energie instalovali kogenerační jednotky, jsme realizovali zajímavé, energeticky úsporné řešení. Pomocí výměníku tepla převádíme přebytečnou energii z kogenerační jednotky ve formě teplé vody nebo vzduchu do našich sušicích systémů. Jedná se o energii, kterou zákazník již vyrobil, a je tedy k dispozici „zdarma“. Do každého sušicího kontejneru pak proudí teplý vzduch z kogenerační jednotky o teplotě 75 °C namísto obvyklých 40 °C a krátce se ohřeje na požadovanou teplotu sušení 80 až 90 °C. Díky tomu je třeba zapínat vytápění sušárny mnohem méně často, což šetří velké náklady na energii. Kogenerační jednotky se zatím vyskytují jen zřídka, ale pokud ano, je využití dostupného tepla skvělým řešením. Obrovských úspor energie jsme dosáhli také s našimi jednotkami KEM pro přímé barvení. V souvislosti se zavedením dotykového panelu před rokem a půl používáme u dotykových zařízení KEM krokový motor. Motor s regulací otáček ušetří přibližně 70 % energie ve srovnání s dříve používaným motorem s převodovkou a dávkování aditiv je ještě přesnější. Více funkcí a více výhod za stejnou cenu. KEM je pro nás skutečným hitem.“
Klíčové slovo ‘digitální transformace’ – do jaké míry se setkáváte s poptávkou ze strany Vašich zákazníků?
„Rozdíly pozorujeme v závislosti na velikosti společnosti a postavení dodavatele, zejména pokud jde o automobilový průmysl. Jsme přímo uprostřed tohoto tématu a již jsme úspěšně realizovali koncepty. Například při výrobě holicích strojků v továrně Braun ve Walldürnu společností Procter & Gamble. Všechny činnosti systému jsou zaznamenávány, certifikovaně ukládány a lze je analyzovat pouhým stisknutím tlačítka; uživatel může kdykoli zasáhnout. Rozhraní se systémem ERP otevírá cestu ke kompletnímu digitálnímu řešení. Naše zkušenosti ukazují: Neexistuje zde žádné standardní řešení. Musíme se velmi individuálně přizpůsobit zákazníkům, jejich potřebám a způsobu práce. To však umíme velmi dobře. Naši softwaroví specialisté vyvíjejí konfigurace a řešení na míru. Z toho mám velkou radost.“