Společnost ONI Temperiertechnik Rhytemper GmbH (sídlo Großröhrsdorf, Německo) se zabývá výrobou a vývojem temperovací techniky. Hlavní bod činnosti tvoří metoda pulzní temperace Rhytemper®, jejíž patent byl přihlášen již v roce 1994.
Jedná se o konstrukci víceokruhových temperovacích systémů pracujících na principu pulzní temperace. Systémy garantují optimální kontrolu procesu vstřikování, zkrácení doby cyklu, nižší zmetkovitost a tím i vyšší efektivitu produkce. Zařízení současně pracuje s minimálními nároky na vstupní energie. Díky tomu dochází k návratnosti vstupních investic v řádu měsíců.
Jiný pohled na temperaci
V důsledku rozličné geometrie plastového dílce, různé tloušťky stěn, polohy vstřikovacích bodů a jiných faktorů dochází nutně k nerovnoměrnému rozložení tepla v nástroji. Pomocí jednotlivých ventilů se nastavuje každý okruh individuálně a definuje, jak dlouho bude otevřený. Hlavní výhodou oproti temperačním jednotkám je to, že chladicí voda je přivedena až k deskám formy velkým průměrem hadice (cc 2″). Následně je zredukována do jednotlivých kanálů. Cílem je, aby byl každý ventil (okruh) otevřen přesně tak dlouho, aby odebral zbytkové teplo, které si převzal z materiálu při vstřiku.
Jedná se o jiný pohled na temperaci. Nejdříve se materiál nahřeje pomocí temperační jednotky (předehřívací stanice) na požadovanou teplotu formy, následně se zpravidla temperační jednotka odpojí a dochází k odebírání přebytečného tepla, které forma dostane z procesu. Tím se udržuje konstantní teplota na formě. Odladění tohoto procesu se říká optimalizace.
Díky této skutečnosti se během posledních let, zejména u náročných tvarových dílů, prosadilo kvalitní víceokruhové temperování. Při využívání této metody se slučuje několik standardních temperovacích jednotek do jednoho systému.
V čem je pulzní temperace lepší?
Pulzní temperování pracuje oproti klasickému víceokruhovému temperování se vstřikovacím procesem synchronně. Signály ze vstřikovacího stroje, závislé na cyklu, se stávají součástí regulace temperování. Umožňují tak přesnější temperování tvarové dutiny „vázané na cyklus“. Díky navázání na cyklus se při impulzním temperování během vstřikování a pohybu nástroje přerušuje průtok vody. Tok plastu tak není negativně ovlivňován protékající vodou, ale zůstává v maximální možné míře zachován. Po vstřikování je tepelná energie každého jednotlivého temperovacího okruhu regulována časově omezeným průtokem vody – chladicím impulzem. Doba trvání chladicího impulzu se řídí potřebnou hodnotou teploty v daném temperovacím okruhu.
Domluvte si návštěvu Technologického centra. Domluvit si termín.